Nový domov v ČR 2024-2026
Mezinárodní ochrana
Každý, kdo je v zemi původu pronásledován, může po příchodu do České republiky (ČR) požádat o mezinárodní ochranu, která je udělena buď formou azylu, nebo doplňkové ochrany. Během řízení o udělení mezinárodní ochrany ministerstvo vnitra zkoumá, zda jste byli v zemi původu pronásledováni jedním z následujících důvodů:
→ uplatňování politických práv a svobod
→ rasy
→ pohlaví
→ náboženství
→ národnosti
→ příslušnosti k určité sociální skupině
→ pro zastávání určitých politických názorů ve státě, jehož občanství máte, nebo, v případě, že jste osobou bez státního občanství, ve státě Vašeho posledního trvalého bydliště
Azyl
Tomu, kdo prokáže, že byl ve své zemi pronásledován z výše uvedených důvodů, bude v České republice udělen azyl. Dalším důvodem udělení azylu je sloučení s rodinným příslušníkem (manželem, nezletilým dítětem nebo v případě nezletilého dítěte s rodičem), kterému již byl azyl udělen. Ve výjimečných případech je možné udělit azyl i z humanitárních důvodů, nicméně na tuto formu azylu není právní nárok.
Doplňková ochrana
U koho ministerstvo nezjistí v dostatečné míře azylové důvody, ale žadatel prokáže, že by mu v případě návratu do vlasti hrozilo nebezpečí uložení nebo vykonání trestu smrti, mučení nebo nelidské či ponižující zacházení nebo trestání, dále, kdyby se návratem do vlasti ocitl ve vážném ohrožení života nebo lidské důstojnosti v situacích mezinárodního nebo vnitřního ozbrojeného konfliktu, nebo pokud by vycestování cizince bylo v rozporu s mezinárodními závazky České republiky, může mu být udělena doplňková ochrana. Ta může být rovněž udělena z důvodu sloučení s rodinným příslušníkem (manželem, nezletilým dítětem nebo v případě nezletilého dítěte s rodičem), kterému již byla doplňková ochrana udělena.
Doplňková ochrana je na rozdíl od azylu udělována na dobu určitou a po této době je přezkoumáváno, zda trvají důvody, pro které byla udělena. V případě, že důvody trvají, je její platnost prodloužena.
O její prodloužení je třeba požádat nejpozději 30 dnů před uplynutím doby, na niž je doplňková ochrana udělena.
Azylová procedura
Řízení o udělení mezinárodní ochrany začíná v okamžiku, kdy podáte žádost na polici nebo přímo úředníkům ministerstva vnitra. Nejprve budete ubytováni v přijímacím středisku, a to po celou dobu provádění základních vstupních procedur (za účelem provedení identifikace, vstupního pohovoru, lékařského vyšetření apod.).
Přijímací střediska se nacházejí:
- v obci Zastávka u Brna (Havířská 514, P.O.Box 14, 664 84 Zastávka u Brna)
- na mezinárodním letišti Praha – Ruzyně (Praha – Ruzyně, Aviatická 12,
160 08 Praha 6)
V průběhu řízení s Vámi bude proveden podrobný pohovor, kterých může být i více. Během pohovorů je důležité, abyste pravdivě uváděli důvody, které Vás vedly k opuštění Vaší vlasti. V případě, že u sebe máte jakékoliv dokumenty či jiné důkazy, které potvrzují Vámi uváděné informace, předložte je pracovníkům ministerstva. Řízení o udělení mezinárodní ochrany bude probíhat ve Vašem mateřském jazyce, či v jazyce, ve kterém jste schopen komunikovat. Po celou dobu řízení máte právo využívat služeb tlumočníka, také si můžete zvolit právního zástupce, či využít služeb bezplatného právního poradenství.
Po absolvování všech vstupních procedur můžete být přemístěni do pobytového střediska, kde můžete zůstat po celou dobu řízení ve věci Vaší žádosti o mezinárodní ochranu a máte právo na poskytování ubytování, stravy, jiných služeb a za podmínek stanovených zákonem o azylu na kapesné. Máte také možnost pobytové středisko opustit, pokud máte možnost si zajistit vlastní bydlení.
V případě, že Vaše řízení trvá déle než 6 měsíců, máte po uplynutí této doby možnost začít legálně pracovat. Podmínkou pro zaměstnání je získání povolení k zaměstnání vydávaného krajskou pobočkou Úřadu práce ČR. Zaměstnání dříve než po uplynutí 6 měsíců od podání žádosti o mezinárodní ochranu je nezákonné.
Pobytová střediska se nacházejí v obcích:
- Kostelec nad Orlicí (Rudé armády 1000, 517 41 Kostelec nad Orlicí)
- Havířov (Na Kopci 5, 735 64 Havířov – Dolní Suchá)
- Bělá – Jezová (Jezová 1501, 294 21, Bělá pod Bezdězem)
- Zastávka (Havířská 514, 664 84, Brno – venkov)
Rozhodnutí o mezinárodní ochraně
Pokud Vám byla udělena mezinárodní ochrana, získáváte oprávnění shodná s držitelem povolení k trvalému pobytu po dobu, která je v rozhodnutí stanovena. Jedná se o nejvyšší pobytový status, kterého cizinec může dosáhnout před získáním státního občanství. Vaše práva a povinnosti jsou, až na výjimky, shodná s těmi, kterými disponují čeští občané. Váš další pobyt na území ČR se bude řídit požadavky zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o azylu), a zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o pobytu cizinců), ale jste povinni respektovat i ostatní zákony ČR.
Dále pokud po udělení azylu či doplňkové ochrany nemáte zajištěno samostatné bydlení, můžete si podat žádost o dočasné umístění v integračním azylovém středisku (IAS). V tomto typu zařízení můžete strávit maximálně 18 měsíců. Pobyt v IAS je zpoplatněn a slouží zejména k osvojení českého jazyka, nalezení zaměstnání a samostatného bydlení.
Integrační azylová střediska se nacházejí v obcích:
- Brno – Židenice (Tovačovského 3, 636 00 Brno 36)
- Havířov (Na Kopci 5, 735 64 Havířov – Dolní Suchá)
- Jaroměř – Josefov (Palackého 18, P. O. Box 10/P, 551 02 Jaroměř 3)
- Předlice (Husitská cesta 217/4, 400 05 Ústí nad Labem)
Po udělení mezinárodní ochrany si můžete podat žádost o zařazení do státního integračního programu (SIP), což je podpůrný nástroj, jehož cílem je pomoci držitelům obou forem mezinárodní ochrany při překonání prvního období jejich života v ČR. Pomůže Vám tak při orientaci a poznávání života v novém prostředí. Cílem SIP je zejména pomoc při zajištění bydlení, při vstupu na trh práce, zajištění vzdělávání a dalšího sociálního a právního poradenství a asistence. Zároveň Vám pomůže při vytvoření předpokladů pro získání znalostí českého jazyka. Do programu můžete být zařazeni pouze na základě vlastní žádosti, kterou obdržíte při převzetí rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany. Účast v tomto programu je dobrovolná. Pokud se rozhodnete do programu vstoupit, jsou pro Vás jeho pravidla závazná.
V případě, že se rozhodnete pro účast v SIP, bude Vás po odeslání přihlášky, kontaktovat sociální pracovník generálního poskytovatele integračních služeb, tedy organizace, která realizuje SIP, a seznámí Vás se všemi možnostmi, které jsou Vám v rámci programu nabízeny. Zároveň Vám bude, s ohledem na místo Vašeho bydliště, přidělen konkrétní pracovník, který Vás bude po 12 měsíců programem provázet a bude Vám pomáhat.
Sociální pracovník s Vámi vypracuje individuální integrační plán, což je přehled Vašich potřeb a aktivit, které v průběhu realizace SIP bude nutné zajistit. V rámci toho Vám může pomoci při získání stabilního bydlení, při hledání zaměstnání, škol, zajištění sociální a lékařské péče apod. Individuální integrační plán se zpracovává vždy jeden pro celou domácnost a jeho trvání je 12 měsíců. Rozsah podpory poskytované v rámci plánu je stanoven tak, aby zohledňoval potřeby každého člena domácnosti, nicméně jeho realizace vyžaduje aktivní přístup z Vaší strany. V průběhu realizace plánu bude sociální pracovník Vaším poradcem a průvodcem, jeho role je pouze podpůrná tak, abyste se po ukončení realizace plánu, tedy po 12 měsících, byli schopni v ČR orientovat a v běžném životě mohli fungovat samostatně.
Také můžete využít bezplatný kurz českého jazyka, který je organizován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a realizuje jej odborná organizace, která se věnuje jazykové přípravě cizinců. Po udělení mezinárodní ochrany Vás kontaktují pracovníci této organizace s nabídkou účasti v kurzu.
Kurz českého jazyka je zcela bezplatný a zahrnuje 400 výukových hodin, které by Vám měly umožnit zvládnutí základů českého jazyka, případně Vám pomůže zlepšit Vaše dosavadní znalosti. Kurzy jsou organizované zejména skupinově, přičemž jsou studenti rozděleni do skupin podle rodného jazyka a stávající znalosti češtiny, a to na základě vstupního rozřazovacího testu. V případě potřeby může výuka probíhat i online formou, nebo ve výjimečných případech i formou individuálního vzdělávání.
Získat či rozšířit znalosti o ČR, životě v ní, či Vašich právech a povinnostech můžete též v integračním semináři Nový domov v ČR, který je jednodenní a zcela zdarma, a získáte zde veškeré užitečné informace pro Váš úspěšný start nového života.
Ministerstvo vnitra
Odbor azylové a migrační politiky,
oddělení mezinárodní ochrany
P.O. Box 21/OAM
Nad Štolou 3
170 34 Praha 7
tel.: 974 833 132
tel.: 974 833 134
e-mail: omosekret@mvcr.cz