Novy Domov

Nový domov v ČR 2024-2026

Novinky

Nový domov v České republice 2018-2021: Co se nám povedlo?

Ve Slovu 21 jsme se podpoře držitelů mezinárodní ochrany věnovali už mezi léty 2018 až 2021, a to díky stejnojmennému projektu Nový domov v České republice, který byl financován Ministerstvem vnitra České republiky z prostředků Azylového a migračního fondu AMIF. Během těchto tří let jsme vytvořili základy všeho, na co dnes navazujeme. Vznikla krásně vizuálně přehledná a srozumitelná publikace a proběhlo 14 integračních seminářů. Zároveň jsme semináře museli pořádat i během covidové pandemie, což nám značně zkomplikovalo situaci a zároveň náš to naučilo fungovat online. Jaké tedy byly konkrétní přínosy prvního běhu projektu? 

V první řadě bylo třeba se řádně připravit, což znamenalo vytvořit informační publikaci v 8 jazykových verzích a metodické základy pro vedení seminářů. Experti Slova 21 během této přípravné fáze intenzivně spolupracovali a vše konzultovali s Odborem azylové a migrační politiky a Správou uprchlických zařízení, obojí pod Ministerstvem vnitra ČR. Vedle toho bylo taktéž třeba proškolit lektory a tlumočníky, aby pro vedení seminářů měli potřebné znalosti. Konkrétně jsme proškolili celkem 30 lektorů a 28 tlumočníků. 

Od konce roku 2019 jsme tak konečně mohli začít s pořádáním seminářů. Bohužel jsme se pak velmi rychle museli přizpůsobit situaci, protože se startem roku 2020 se pojí i začátek covidové pandemie. Nebylo to vůbec jednoduché, protože veškeré naše know-how jsme museli přetavit do online prostoru. Dnes už můžeme říci, že se nám to povedlo a v lecčem nám to dokonce i usnadnilo fungování. Díky online seminářům bylo totiž jednoduší uspořádat setkání pro osoby z různých koutů republiky, protože odpadlo dojíždění. Zároveň se bez problémů mohli účastnit třeba rodiče malých dětí, pro které by jinak bylo komplikované dorazit. Konkrétně jsme tak uspořádali 14 seminářů, jichž se zúčastnilo celkem 119 osob. Z toho 4 semináře proběhly prezenčně a 10 online a byly tlumočeny do arabštiny, ruštiny, angličtiny a čínštiny. 

Jak na náš seminář reagovali samotní účastníci? Z jejich zpětných vazeb vyplývá, že čím dříve po obdržení mezinárodní ochrany setkání absolvovali, tím byl pro ně přínosnější. Zároveň víme, že i ostatní účastníci, kteří v ČR již žili déle, seminář hodnotili jako užitečný, protože si díky němu předané informace propojili, doplnili a hlavně osvěžili. Díky tomu tak mohli předejít různým problematickým situacím, například si byli schopni pohlídat nejrůznější termíny a lhůty. Mimo to pro ně bylo taktéž snazší řešit praktické otázky spojené se životem v ČR, například zápis dětí do školy nebo koupě dálniční známky apod. 

V roce 2024 se k podpoře držitelů mezinárodní ochrany vracíme s novým projektem, který bude probíhat až do roku 2026. Tentokrát je naším cílem podpořit 300 osob na odhadem 34 setkáních. Momentálně intenzivně pracujeme na metodických materiálech a samotné spuštění integračních seminářů je plánováno na září 2024. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.