Novinky
„Brožura nestačí“ - jak integrační seminář pomáhá držitelům mezinárodní ochrany neztratit se
V rámci projektu Nový domov v ČR proběhly první dva integrační semináře. Jeden pro rusky a druhý pro čínsky mluvící držitele mezinárodní ochrany. Semináře jsou navrženy pro lepší zorientování se v základních právech a povinnostech této specifické skupiny na území ČR a nabízí pomocnou ruku ve chvíli, kdy příchozí často zůstávají sami bez potřebných informací.
Držitelé mezinárodní ochrany na našem území čelí nejisté budoucnosti. Zátěž traumatické zkušenosti a emoční vyčerpání, málo informací nebo zvyklosti v nové zemi jsou jen některé z těžkostí, se kterými se dennodenně potýkají. Osmihodinový integrační seminář je navržen tak, aby příchozím pomohl s orientací v oblastech, jako je sociální systém, bydlení, doprava nebo hledání zaměstnání. První dvě setkání otevřela během září a října dveře osmnácti zájemcům.
Seminářem provází dvě lektorky a dvě tlumočnice. Jedna z lektorek, Pavla Yakymchuk popisuje držitele mezinárodní ochrany jako specifickou skupinu, která vyžaduje péči a pozornost: „Držitelé mezinárodní ochrany získali v ČR ochranu, protože jim v jejich zemi původu hrozilo nějaké nebezpečí a pronásledování. Mohli být politicky stíhaní, v ohrožení života a podobně.“ I proto hraje projekt Nový domov v ČR důležitou společenskou roli, která může zásadně zjednodušit začlenění těchto lidí do většinové společnosti.
U rusky mluvících se jednalo o prezenční formu setkání, v případě čínsky mluvících se seminář odehrál online. Yakymchuk vysvětluje, proč byla online verze semináře zvolena: „Vzhledem ke skupině – občané Číny, se tato forma semináře jevila jako vhodnější. Číňané opravdu velmi dbají na svou bezpečnost a anonymitu, jednou z podmínek jejich účasti v kurzu proto bylo zůstat, co možná nejvíce v anonymitě před ostatními účastníky semináře.“
„V průběhu online kurzu skutečně pak zůstala všechna okýnka účastníků začerněná. I přesto jsme společně s druhou lektorkou a s tlumočnicí vnímaly příjemnou atmosféru.“
Od prezenční skupiny se lektorkám také dostalo kladného ohlasu: „U rusky mluvících se mi pracovalo dobře, seminář byl na živo, příjemný, lidé měli možnost se vzájemně vidět a seznámit se, což je také jeden z dílčích cílů setkání. Svou roli měl myslím pocit bezpečí, který se nám společně s druhou lektorkou a tlumočnicemi podařilo vytvořit.“
Pozitivní ohlasy na oba dva z kurzů, jsou příslibem pro další kola seminářů v budoucnosti. Lektorka uzavírá své hodnocení projektu Nový domov v ČR slovy o přínosu, který pro držitele mezinárodní ochrany má:
„V reálném životě nestačí jen předat držitelům mezinárodní ochrany brožuru s informacemi, je třeba ji vysvětlit, převést do skutečného života účastníků, pomoci jim napasovat dané reálie na jejich konkrétní životy a problémy se kterými se setkávají.“